قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
 

نکات بسیار مهم :

لازم به توضیح است این توصیه های زیر در سایت فقط برای راهنمایی و آگاهی مختصر برای شما ذکر شده است (بر اساس سوال شما توضیح داده شده) وهمیشه با استفاده از کلماتی همچون ممکن است، کنترل خواهد شد ( کلمه درمان خواهد شد نیاورده ایم چون کنترل می شود ویا درمان می شود با هم متفاوت است)، در بعضی افراد،علت های مختلف دارد، ذکر شده است همانطور که ملاحظه خواهید فرمود برای هر سوال مقداری از بحث ها اورده شده است وسوالات مشابه با شماره گذاری توضیح داده شده است
پاسخ کتبی به سوالات شما بیان علم پزشکی است ولی طبابت موضوع دیگری است که به استفاده ازعلم پزشکی توسط یک فرد دانا(پزشک) برای بیماری خاص بیان می شود
هر بیماری علامت های مختلف دارد وباید پزشک تمام بیماری هایی که می تواند ان علائم را ایجاد کند بشناسد ( به این موضوع تشخیص های افتراقی می گوییم ) که ممکن است برای ان علامت ها وجود داشته باشد لازم است تشخیص قطعی توسط پزشک با دیدن بیمار باسوال وجواب های لازم گذاشته شود.
گاهی شما ممکن است به داروئی که در این سوالات توصیه شده حساسیت داشته باشید که نادر است ولی باید بدانید که ممکن است این حساسیت دارویئ حتی با مراجعه حضوری شما به پزشک هم با تجویز دارواگر حساسیت داشته باشید بروز کند برای کنترل ان لازم است به مراکز اورژانس مراجعه نمایید.

1سوال بیمار درباره گرفتگی بینی و آلرژی
سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم بینی من نصف روز بازه و نصف روز بسته (کیپ) میشه دلیلش چیه و راه درمانش چیه؟
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی :

لازم است مشخص شود
1- از چه موقع ایجاد شده
2- آیا در تابستانها بدتر می شود یا در زمستانها
3- آیا ترشح بینی اگر وجود دارد ابکی است یا ترشحات زرد وسبز دارد
معمولا سه علت دارد
علت اول : آلرژی معمولی است. التهاب داخل بینی (رینیت)بستگی به مواد آلرژی در محیط می باشد که معمولا فصلی است با درمان انتی هیستامین ها اگر به اندازه کافی مصرف شود کنترل می شود
علت دوم : اگر گرفتگی و ترشح زرد وسبز دائمی دارد یک سینوزیت مزمن می باشد که باید با انتی بیوتیک وانتی هیستامین دکونژستانت ها درمان شود افرادی که انحراف بینی همراه الرژی دارند معمولا بیشتر به سینوزیت دچار می شوند که بعد از عمل اصلاح تیغه بینی انحراف برطرف خواهد شد ولی الرژی باقی خواهد ماند که با درمان داروئی راحت تر درمان می شود
علت سوم :اگررینیت وازوموتور است که اختلال سیستم عصبی خودکار بینی است و بینی گرفته می شود . به هر حال گرفتگی (کیپ شدن ) بینی درمان دارد لازم است به پزشک متخصص گوش وحلق مراجعه کنید.
2سوال بیمار درباره آلرژی بینی
سلام. مدت دوماه است که درگلویم احساس خلط دارم و نمیتوانم حرف بزنم به تمام متخصصان گوش و حلق وبینی و متخصصان گوارشی مراجعه کردم ولی بهبود نیافتم و کلیه داروهای گیاهی مربوطه استفاده نمودم لطفا راهنمائی نمایید.
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

آیا این گرفتگی بینی را قبلا هم داشته اید که بهبود یافته است معمولا در مواردی که ترشحات پشت حلق به طور مزمن وجود دارد در تمام طول سال هست و یا در فصل های خاصی می باشد بررسی از نظر آلرژی ضروری است که تست های حساسیتی در بزرگسالان توصیه می شود و همچنین سیتی اسکن از بیمار لازم است انجام شود تا اگر سینوزیت مزمن دارد مشخص شود که در صورتیکه به درمان های آلرژی به اندازه کافی بهبود پیدا ننمود دراین صورت امکان جراحی نیز هست.
3سوال بیمار درباره آلرژی و بینی
سلام. من بینی ام را 4 سال پیش عمل کردم درماه بعضی وقت ها بینی سمت راستم یک بار شروع به خون آمدن می کند بدون هیچ علتی پیش پزشک رفتم قرص آنتی بیوتیک داده و اسپری بینی داده اند و گفته باید سیتی اسکن ازمغز بگیرم یعنی چی علت چیست این رو گفته.
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

معمولا خونریزی از بینی ناشی از دو علت است 1- که یکی مشکلات موضعی داخل بینی می باشد :که در ناحیه ای از تیغه بینی برجستگی کوچکی باشد ترشحات بینی که روی ان خشک می شود با دستکاری خونریزی خواهد نمود ویا حتی موقع فین کردن نیز ممکن است خونریزی از بینی داشته باشد که اگر خود بخود بند بیاید مشکل خاصی برای درمان اضافی وجود ندارد با معاینه علت مشکل داخل بینی معلوم می شود 2- دیگری در اثر فشار خون: در سنین بالاتر که سابقه فشارخون های بالا وناگهانی دارند ممکن است از بینی خونریزی های شدید داشته باشند و اگر مربوط به بیماری فشار خون است با درمان فشار خون این مشکل برطرف خواهد شد.
4سوال بیمار درباره آلرژی
سلام. من 30 سالمه و از گلوم همیشه خلط میاد بعد از یک ساعت ورزش خلط بیشتر میشه وتا ساعتها ادامه داره
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

معمولادر افراد الرژیک ترشحات ابکی که در سینوسها بیشتر از حد معمول تولید می شود شبها در حفرات سینوسها جمع می شود وصبح ها با فعالیت بیمار شروع به خارج شدن از سینوسها وامدن به بینی کرده واز انجا به حلق می رود گاهی اوقات در این ترشحات میکربها رشد می کنند که رنگ آنها زرد یاسبز می شود وبا یک فین کردن از بینی خارج می شود وتا روز بعد ترشح چرکی ندارد اینها نیز در زمینه الرژی ایجاد می شوند وبا درمان الرژی که معمولا فصلی نیز می باشد بیماری کنترل می شود ولی در سال بعد دوباره در همان فصل ایجاد می شود که بیمار باید مجددا انتی هیستامین ها را به اندازه کافی ( روزی سه عدد ) تا کنترل علائم مصرف نماید وبعد انتی هیستامینها را می تواند کم کرده به اندازه ای که بتواند الرژی را کنترل کند نگه دارد ومصرف کند و اگر بیمار دچار ترشح چرکی زرد یا سبز شود ودر تام طول روز باشد و از داخل بینی به حلق برود موجب تحریک گلو ،حنجره می شود و سرفه ایجاد شود که باید با مصرف آنتی بیوتیک وداروهای انتی هیستامین دکونزستانت درمان شود که انتی هیستامین ( برای تورم های حساسیتی ) ودکونژستانت ( برای تورم های عفونی ) میتوان مشکل را رفع نمود و نیاز به جراحی نداشته باشد ولی اگر درمان نشد وسی تی اسکن عفونت شدید در سینوسها را نشان داد نیاز به جراحی وتخلیه چرکها دارد.
5سوال بیمار درباره آلرژی و پولیپ وانحراف بینی
1-آیا جراحی تنهاراه حل برای پولیپ و انحراف بینی (ازداخل)است؟آیا همیشه جراحی موفقیت آمیز است؟و تا چه زمانی بعد از عمل پولیپ ها برنمی گردد؟ 2-آیا اسپری های ضد التهاب بینی برای مخاط بینی اعتیاد آوراست؟
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

1- معمولا در بسیاری از افراد تیغه بینی مختصر انحراف دارد که بیماری محسوب نمی شود اگر الرژی داشته باشند همین انحراف تیغه بینی کم می تواند درمان الرژی را با مشکل مواجه نماید وبیمار مبتلا به سینوزیت مزمن شود در این صورت راه حل جراحی واصلاح انحراف تیغه بینی می باشد ولی مهم است که بدانید اگر بعد از عمل بیمار دچار گرفتگی بینی شده بیماری عود نکرده واز دو بینی موجود در داخل بینی یکی از انها برداشته شده و بعد از عمل الرژی را براحتی میتواند با درمان داروئی کنترل نماید ( این بیماران معمولا می گویند بهتر شدم ولی خوب نشدم همین جمله نشانه موفقیت جراحی می باشد )
2- ولی پولیپ ها بحث جداگانه ای دارد که شاید اصلا با انحراف بینی ارتباط نداشته باشد معمولا در افراد الرزیک که در بینی انها زمینه رشد قارچ نیز وجود دارد پولیپ ها در حفرات سینوسی رشد میکنند واز سوراخ های این حفرات به بینی میایند با برداشتن پولیپ ها بصورت کامل از داخل بین واز داخل تمام سینوسها معمولا عود پولیپ را نداریم ولی در بعضی افراد که الرژی خود را کنترل نکنند ممکن است عود پولیپ داشته باشیم معمولا در زمان عمل پولیپ ها انحراف تیخه بینی نیز اصلاح می شود
3- اسپری ها دارای داروی ضد حساسیت هستند والرژی را کنترل می کنند ومعمولا به عنوان داروی کمکی با قرص های ضد حساسیت استفاده می شود و اعتیاد آور نیست ولی لازم است بدانید که قطره نفازولین وقطره فنیل افرین را دو روز بیشتر نباید استفاده کنید که ممکن است به ان عادت کنید ومجبور باشید مداوم استفاده نمایید که موجب خرابی مخاط بینی می شود .
6سوال بیمار درباره گرفتگی بینی
مادرم هنگامي كه در حالت دراز كش قرار ميگيرد دماغش مي گيرد و وقتي به پهلوي راست متمايل مي شود سمت راست بيني مي گيرد و سمت چب بيني باز مي شود و برعكس وقتي به پهلوي چب مي خوابد سمت سمت چپ بيني مي گيرد و سمت راست باز مي شود. قرص رقيق كننده ترشحات پشت حلق هم استفاده كرده ولي بي فايده بوده. و برخي روزها شدتش بيشتر و گاهي كمتر مي شود. چه كار بايد كرد؟
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی، متخصص گوش و حلق و بینی :

حالتی که شما شرح داده اید در همه افراد وجود دارد و طبیعی است و افراد وفتی به پهلو می خوابند از بینی که به سمت بالا است نفس میکشند اما اگر انحراف بینی یا شاخک بزرگ دربینی داشته باشند معمولا یک بینی در حالت ایستاده گرفتگی خواهد داشت وبیمار معمولا به همان طرف که انحراف ویاگرفتگی دارد می خوابد چون بینی طرف مقابل باز خواهد بود وتنفس موقع خواب راحت صورت میگیرد ولی اگر به طرف بینی سالم بخوابد چون بینی که به طرف زمین است بسته خواهد شد وبینی طرف دیگر هم بخاطر انحراف یا شاخک بزرگ بینی بسته است نمی تواند نفس به راحتی بکشد واز خواب بیدار می شود ایشان مبتلا به الرژی بینی است وبا داروی به اندازه کافی (معمولا روزی سه قرص ) راحت می تواند درخواب نفس بکشد واگر انحراف داشته باشد نیاز به جراحی دارندتا بتواند به هردو جهت بخواب برود.
7سوال بیمار درباره سینوزیت و آلرژی
من چند ساله که سینوزیت دارم و ریه هام حساس هستند اگه تو هوای سرد برم بیرون سینوس هام چرک میکنن دماغ هام بسته میشن و چرک ها که کم کم به درون ریه هام میرن سرفه ام میگیره تا زمانی که سینوس هام خالی بشن. یه بار طوری چرکی شدن که متخصص گفت اگه تا 10 روز دیگه به آنتی بیوتیک جواب ندن مجبوریم چرک ها رو تخلیه کنیم اما خوشبختانه با آنتی بیوتیک های قوی خوب شدن می خواستم ببینم مشکل سینوس های من درمانش چی هست؟
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی :

اینکه سرما ایجاد سینوزیت می کند خیلی علمی نیست اما سرما خوردگی که ویروسی است اگر ایجاد شود ودرمان تورم بینی با دارو خوب کنترل نشود روی این مخاط متورم بینی وسینوس ها میکرب ها رشد می کنند و ایجاد سینوزیت چرکی می کند . خیلی از مواقع افراد با سرما سردرد می گیرند و سینوزیت ندارند و علت آن معمولا میگرن می باشد که ممکن است بعضی پزشکان بگویند (به علت اختلاف هوا در داخل سینوس است یا اینکه استخوان پیشانی به سرما حساس است اما دلیل عفونت نیست ) آلرژی می تواند تمام اندامها واعضائ بدن را مبتلا نماید (الرزی ارگان هدف دارد ) ممکن است چشم را بگیرد قرمز می شود وخارش دارد اگر بینی را مبتلا نماید گرفتگی وانسداد بینی خواهد داد معمولا عطسه وابریزش بینی نیز دارند که اغلب مردم این الرژی را فصلی ویا غیر فصلی مبتلا می شوند ممکن است ریه را نیز درگیر نماید که سرفه وترشحات زیادتری دارد و برونشیت الرژیک نامیده می شود این نوع را بنام اسم آلرژیک هم می نامند (ولی با ان آسم غیر آلرژیک که نباید انتی هیستامین داده شود) خیلی متفاوت است اگر الرژی پوست را بگیرد خارش پوست وکهیر ممکن است ظاهر شود . که همه این علائم الرژیک با داروی انتی هیستامین قابل کنترل می باشد . و اگر بیمارآلرژیک دارو به اندازه کافی مصرف نکند ترشح سفید وابکی بینی تبدیل به چرکی (زرد یا سبز ) می شود که از داخل بینی به حلق رفته موجب تحریک گلو ،حنجره می شود و سرفه ایجاد می شود که باید با مصرف آنتی بیوتیک وداروهای انتی هیستامین دکونژستانت درمان شود که انتی هیستامین ( برای تورم های حساسیتی ) ودکونژستانت ( برای تورم های عفونی ) میتوان مشکل را رفع نمود و نیاز به جراحی نداشته باشد ولی اگر درمان نشد وسی تی اسکن عفونت شدید در سینوسها را نشان داد نیاز به جراحی وتخلیه چرکها دارد.
8سوال بیمار درباره شکستگی بینی
بینی ام بیست و پنج روز پیش شکسته حدود ده روز هم است عمل جا اندازی انجام دادم تاچه مدت جوش میخوره ودر این مدت چه نکاتی رو رعایت کنم ؟
پاسخ از :دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

شکستگی بینی ممکن است
1- بدون جابجائی استخوان شکسته شده باشد ( به اصطلاح عامیانه ترک کرده باشد ) در این صورت نیاز به جا اندازی ندارد
2- واگرشکستگی استخوان بینی با جابجایی همراه باشد ومریض تا دو ساعت بعد از ضربه به مرکز درمانی مجهز مراجعه نماید با بی حسی موضعی جا انداخته می شود وبا جا انداختن شکل ظاهری بینی اصلاح می شود اگر بعد از دو ساعت مراجعه نماید محل ضربه تورم می کند وجابجایی بخوبی دیده نمی شود وبیمار لازم است یک هفته بعد که تورم محل ضربه کاملا خوب شده باشد با نگاه متوجه جابجایی در استخوان بینی ویا تغییر شکل بینی شد مراجعه می نماید تا با بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی استخوان شکسته شده و جا بجا شده به جای اولیه خود برگردانده می شود
3- بینی در بچه ها معمولازودتر از دو هفته جوش خواهد خورد وباید قبل از دو هفته تعیین تکلیف شود که جابجابی دارد یا نه در صورت جابجایی حتما با بی هوشی عمومی جا اندازی خواهد شد
4- ولی در بالغین بعد از دو هفته جوش خوردگی اتفاق می افتد واگر جوش خوردگی اتفاق بیفتد دیگر قادر به جا انداختن قسمت شکسته شده به اسانی نخواهیم بود وحتما باید بیمار بعد از 2 تا 6 ماه بعد رینوپلاستی شود (برای شکستن مجدد استخوان وترمم ان بشویم)
5- بعد از جا انداختن بینی بیمار حداقل یک ماه باید از وارد کردن ضربه به بینی خودداری نماید تا کاملا استخوان جوش بخورد وگرنه با کوچکترین ضربه دوباره ممکن است جابجا بشود وبه عمل دوباره نیاز داشته باشد ، فعالیت روزمره اشکالی ندارد.
9سوال بیمار درباره انحراف بینی
سلام. برای درمان انحراف بینی در صورتی که باعث گرفتگی بینی و درد سر و درد چشم شود، تنها راه درمان عمل جراحی است یا خیر؟
پاسخ از: دکتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

انحراف بینی می تواند باعث انسداد یک طرفه بینی بشود ولی معمولا نمی تواند انحراف بینی دوطرفه بدهد ولی اگر با الرژی همراه باشد با انحراف وحتی بدون انحراف هم می تواند باعث انسداد بینی بشود ولی در مورد سردرد ودرد چشم معمول نیست که انحراف بینی وحتی سینوزیت مزمن بتواند آنها را ایجاد نماید مگر عارض مننژیت بدهد که سردرد ایجاد نماید که خیلی نادر است ویا سینوزیت اتموئیدال باعث عارضه سلولیت اطراف چشم شود که چشم درد بدهد معمولا سردرد یا چشم درد در افراد دارای میگرن زیاد می باشد ودر افراد میگرن متاسفانه این سردرد هابه سینوزیت ارتباط میدهند اگر پزشك تشخیص دهد گرفتگی فقط به دليل انحراف است باید عمل شود
10سوال بیمار درباره انحراف بینی و آلرژی
باسلام. من دو بار انحراف بینی ام را عمل کردم اما با این حال بیشتر طول سال گرفته است. همچنین هر از گاهی که میخواهم بینی ام را تمیز کنم ازان لکه های خون بیرون میاید ضمن اینکه بار اول سال88 و بار دوم سال89 عمل کردم
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

این مشکل شما آلرژی است معمولا هم فصلی است و با درمان داروئی کنترل خواهد شد اگر خوب بودید می توانید دارو ها را کاهش دهید ویا نخورید واگر دوباره علائم الرژی ( اب ریزش بینی ، گرفتگی بیی ، عطسه یا سرفه ، در بچه ها وبالغین خرخر به علت الرژی است وغلت زدن بچه ها در خواب به علت گرفتگی بینی در الرژی می باشد )اگر با مصرف انتی هیستامین ها به اندازه کافی ( روزی سه عدد) مشکل دارید لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا میزان داروی وی نوع داروی ضد حساسیت شمارا عوض نماید معمولا با عمل مجدد انحراف بینی حل نمی شود چون دوبار عمل کرده اید ونتیجه نگرفته اید ولی الرژی بازهم ممکن است موجب گرفتگی کمتر از قبل از عمل بشود).
11سوال بیمار درباره دیسفونکسیون شیپور بینی به گوش
سلام. من 5 ماهی است که گوشهایم پرازهوا می شود وخیلی اذیت می کند به طوری که مجبورم هربار بینی را گرفته وباد کرده تا باد از گوشهایم خالی شود علت چیست؟
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

علائم مطرح شده مربوط به اختلال شیپور استاش میباشد یعنی مجرایی که بینی را به گوش متصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود لذا اگر مشکل الرژی بینی یا سینوسی دارید این مساله برای شما مشکل ساز می شود بنابراین مشکل از گوش نبوده و با معاینه توسط پزشک لازم است نسبت به رفع آن اقدام کنید
12سوال بیمار درباره گرفتگی گوش و تنی توس
من 5 روزه که گوشم کیپ شده و گوشم سوت می کشه بااینکه گوش هایم رو تمیز میکنم نمیدونم علتش چیه و خیلی آزارم میدهد صدا هارو خیلی خوب نمیشنوم.
پاسخ از : دكتر محمد مهدی قاسمی ، فوق تخصص گوش و حلق و بینی:

احتمالا مربوط به اختلال شیپور استاش است یعنی مجرایی که بینی را به گوش وصل می کند و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود. و فشار هوای گوش از طریق بینی متعادل می شود لذا اگر مشکل الرژی بینی یا سینوسی دارید این مساله برای شما مشکل ساز می شود بنابراین مشکل از گوش نبوده و با معاینه توسط پزشک لازم است نسبت به رفع آن اقدام کنید
13سوال بیمار درباره زخم بینی
با سلام حدود 5 سال است داخل بینیم زخم است آیا جای نگرانی ندارد.
پاسخ از :دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

معمولا زخم های بینی در قسمت جلو وداخل بینی که موها روئیده می شود ممکن است با کندن موها ریشه ان مو عفونی شده که بسیار دردناک است باید یک مدت با پمادهای ویتامینی داخلی بینی را چرب کنید و موهای داخل بینی را قیچی قطع نمایید اگر خوب نشدعلت های نادر دیگری خواهد بود که لازم به پزشک مراجعه کنید تا در معاینه تشخیص داده شود.
14سوال بیمار درباره سرماخوردگی و آلرژی
سلام . من به مدت 5 ماه است که سرماخوردگی گرفتم، آبریزش و گرفتگی بینی زیادی دارم بعد از مراجعه به دکتر موقتا خوب میشم . جدیدا اسکن انجام دادم ولی نشون داده سینوزیت ندارم اما انحراف بینی دارم. لطفا علت و درمان چیست؟ متشکرم
پاسخ از :دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

1- متاسفانه بیماران نام سرماخوردگی(ویروسی ) را برای بیماری الرژی زیاد استفاده می نمایند ( درصورتیکه سرماخوردگی حتما باید تب ولرز وبدن درد داشته باشد وحداقل سه تا 4 روز فرد را از کار بازدارد ) سرماخوردگی چه دارو مصرف شود ویا دارو مصرف نشود یک هفته بعد بدن در برابر ویروس سرماخوردگی دفاع کرده وانرا از بدن دفع می کند. 2- ولی بر اثر دارو نخوردن ممکن است بر روی مخاط التهابی عفونت اضافه شود که با عنوان سینوزیت چرکی ممکن است مدت طولانی باقی بماند ونیاز به انتی بیوتیک دارد. 3- این مشکل شما الرژی است معمولا هم فصلی است و با درمان داروئی کنترل خواهد شد اگر خوب بودید می توانید دارو ها را کاهش دهید ویا نخورید واگر دوباره علائم الرژی ( اب ریزش بینی ، گرفتگی بیی ، عطسه یا سرفه ، در بچه ها وبالغین خرخر به علت الرژی است وغلت زدن بچه ها در خواب به علت گرفتگی بینی در الرژی می باشد )اگر با مصرف انتی هیستامین ها به اندازه کافی ( روزی سه عدد )مصرف نمایید. 4- اگر با درمان داروئی اصلا کنترل نشد ویا می خواهید میزان مصرف دارویتان را کم کنید لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید معمولا با عمل انحراف بینی یک علت گرفتگی بینی حل می شود ولی الرژی بازهم ممکن است موجب گرفتگی کمتر از قبل از عمل بشود).
15سوال بیمار درباره زیبایی بینی
با سلام چرا تعرفه مشخصی برای عمل جراحی زیبایی بینی نیست و چرا روی این مراکز نظارتی صورت نمی گیرید؟
پاسخ از :دكتر محمد مهدی قاسمی ، متخصص گوش و حلق و بینی:

عمل جراحی زیبایی بینی در هر بینی با بینی دیگر فرق میکند و بعضی بینی ها بسیار کار زیادی می برد و از این نظر متفاوت خواهد بود از طرفی سازمان های بیمه گر عمل زیبایی بینی را به عنوان یک درمان پزشکی نمی شناسند و چون از نظر پزشکی ضروری نیست پزشکان هرکدام تعرفه ای را برای انجام آن در نظر گرفته اند.
[gravityform id="1" title="true" description="true"]